لوله کشی فاضلاب:

لوله پلیکا

 

نکات مهم در اجرای لوله کشی فاضلاب:

لوله کشی فاضلاب ساختمان یکی از مهمترین و پرکاربردترین بخشهای هر ساختمان و به شمار می‌آید. از همین رو هنگام اجرای لوله کشی فاضلاب ساختمان باید نکات و قوانین لوله کشی را به درستی رعایت کرد. برخی از آن نکات به شرح زیر است.

۱- لوله‌های افقی فاضلاب باید با شیب مناسب و یک نواخت نصب و کارگذاری شوند. شیب بیش از لوله‌ها حد باعث افزایش سرعت جریان فاضلاب شده، در نتیجه آن آب فاضلاب تخلیه شده و مواد جامد و فضولات در لوله‌ها باقی می‌ماند و به مرور باعث گرفتگی لوله‌ها و نیاز به لوله بازکنی و رفع گرفتگی لوله می‌شود. شیب کم نیز باعث کاهش و حتی قطع جریان فاضلاب شده و در نتیجه لوله‌ها مسدود می‌شود. مقدار شیب لوله کشی فاضلاب ۰ تا ۵ درصد است. مناسب‌ترین نوع فاضلاب و طول مسیر بین ۵ شیب در لوله کشی فاضلاب ساختمانها ۲ درصد است.

۲- در لوله کشی فاضلاب ساختمان از اتصالات ۴۵ درجه استفاده شود.

۳- باید لوله‌های فاضلاب را به وسیلهٔ بستهای مخصوص لوله مهار کرد.

۴- باید لوله فاضلاب را تا حد امکان مستقیم و صاف نصب کرد و آنها را از زیر ساختمان عبور نداد. در صورتی که لوله فاضلاب از زیر ساختمان عبور کرده است باید آنها را با حداقل 15 سانتیمتر بتن ساده پوشش داد و در صورتی که لوله‌ها در فاصله یک متری از پی و دیوارها قرار دارند، باید تا سطح زیر پی آنها را با بتن پوشاند.

۵- قبل از اتصال لوله قائم فاضلاب به لوله افقی فاضلاب، دریچه بازدید فاضلاب نصب شود. همچنین در انتهای لوله‌های افقی فاضلاب نیز نصب دریچه بازدید ضروری است. محل دریچه بازدید باید در دسترس افراد باشد.

لوله کشی فاضلاب را همچون لوله کشی آب می توان هم به صورت زیر سقفی و هم روی کف اجرا کرد. اما بهتر است لوله کشی فاضلاب در زیر سقف اجرا شود تا دسترسی به لوله ها بهتر باشد.

اجرای لوله کشی فاضلاب

لوله کشی فاضلاب ساختمان

اصول لوله کشی فاضلاب ساختمان

آب مصرف شده ای که به مواد زائد آلوده گردیده و دیگر قابل استفاده نیست فاضلاب نام دارد، فاضلاب ها به سه دسته خانگی، صنعتی و سطحی تقسیم می شوند که در این مقاله قصد شده است که از اصول لوله کشی فاضلاب ساختمان که همان فاضلاب خانگی و تولید شده توسط انسان است صحبت شود. مقدار تولید شده فاضلاب ساختمان بستگی به نوع کاربری مجتمع و تعداد نفرات ساکن دارد، که هرچه مصرف آب بیشتر باشد به همان میزان مقدار فاضلاب تولید شده بیشتر می شود و حدود 70 تا 90 درصد آب مصرفی در منزل به فاضلاب تبدیل می شود. لوله های فاضلاب به منظور تخلیه فاضلاب خروجی، در ساختمان تعبیه شده اند که وظیفه انتقال این آب های آلوده به سمت شبکه فاضلاب شهری را دارند.

آب مصرف شده ای که به مواد زائد آلوده گردیده و دیگر قابل استفاده نیست فاضلاب نام دارد، فاضلاب ها به سه دسته خانگی، صنعتی و سطحی تقسیم می شوند که در این مقاله قصد شده است که از اصول لوله کشی فاضلاب ساختمان که همان فاضلاب خانگی و تولید شده توسط انسان است صحبت شود.

مقدار تولید شده فاضلاب ساختمان بستگی به نوع کاربری مجتمع و تعداد نفرات ساکن دارد، که هرچه مصرف آب بیشتر باشد به همان میزان مقدار فاضلاب تولید شده بیشتر می شود و حدود 70 تا 90 درصد آب مصرفی در منزل به فاضلاب تبدیل می شود.

لوله های فاضلاب به منظور تخلیه فاضلاب خروجی، در ساختمان تعبیه شده اند که وظیفه انتقال این آب های آلوده به سمت شبکه فاضلاب شهری را دارند.

رعایت اصول لوله کشی فاضلاب ساختمان و رعایت ده نکته طلایی زیر به بهبود سیستم شبکه فاضلاب می انجامد.

اصول لوله کشی فاضلاب ساختمان به شرح زیر است:

1 -سرعت تخلیه لوله کشی فاضلاب باید مناسب باشد، سرعت تخلیه با فشار زیاد یا کم مشکل زاست.

2 -لوله کشی صحیح از رسوب گذاری مواد در لوله ها جلوگیری می کند.

از مخزن رسوب گیر مناسب استفاده کنید تا مواد جامد راه لوله را نگرفته و از گرفتگی لوله های فاضلاب جلوگیری کنید.

 

3 -برای منتشر نشدن بوی بد و نیز سرایت نکردن آلودگی های فاضلاب به داخل محیط و تامین سلامت ساکنین سیستم فاضلاب باید آب بند و هوابند باشد.

4 -سیستم فاضلاب باید قابلیت کنترل سطح فشار داخل شبکه را به منظور ایجاد هماهنگی رانش و مکش هوا در هنگام تخلیه فاضلاب دارا باشد.

5 -لوله های فاضلاب نباید از املاک و ساختمان های مجاور عبور کند و هر ساختمان باید دارای سیستم لوله کشی یگانه خود باشد.

6 -در ساختمان های چندطبقه، فاضلاب های سرویس بهداشتی باید از فضاهای مسکونی طبقات پایین عبور کند، همچنین اگر ساختمان دارای طبقات زیادی است نیازی به نصب سرعت گیر برای لوله کشی فاضلاب نمی باشد.

7 -لوله ها باید در ابعاد متناسب باشد و نیز درصورت قصد داکت کشی کردن لوله از ابعاد متناسب داکت استفاده شود، اگر از لوله های عمودی فاضلاب بهره بردید حتما از داخل داکت عبور داده شود.

8 -با جای گذاری کردن جسمی شبیه به مقوا در زیر لوله ها مقاومت آنها بیشتر می شود، همچنین پوشاندن لوله کشی فاضلاب با با ملات سبک آسیب پذیر بودن آنها را بیشتر می کند.

9 -انتخاب مسیر نامناسب در  لوله کشی فاضلاب منجر به ترکیدگی آنها می شود با راهنمایی مهندس یا تکنسین آگاه مسیر صحیح لوله کشی (عمودی یا افقی) را با توجه به محل برگزینید.

10 -لوله ها نباید وزن زیادی را متحمل شوند در هنگام لوله کشی این مسئله را لحاظ کنید تا از بروز خطرات بعدی پیشگیری شود.

انتخاب لوله خوب با توجه به ملاحظات فنی و اقتصادی از اصول مهم لوله کشی فاضلاب ساختمان است، جنس لوله به سرعت تخلیه آب و سرعت شست و شو کمک می کند.

لوله های چدنی، گالوانیزه، پلی اتیلن، سفالی، آزبست سیمانی، پلاستیکی، پلی پروپلین از لوله های رایج در این مورد هستند  که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند که باید با مشورت فرد متخصص برای محل خاص انتخاب شوند.

در انتخاب لوله به نکات زیر توجه کنید:

1 -آسیب پذیری در مقابل ضربات احتمالی و نور خورشید

2 -مقاومت در برابر فشار خارجی و فشار داخلی آب

3- مقاوم در مقابل خورندگی داخلی و خارجی

4 -سهولت نصب، تعمیر و نگهداری لوله مدنظر

5 -وجود وسایل جانبی لوله ها در بازار و قیمت مناسب آنها

با صبر و حوصله فراوان لوله کشی فاضلاب را انجام دهید و آزمایش و تست درست بودن آن پس از اتمام کار را به یاد داشته باشید.

 

>