اسید شویی منبع کویلی:

یکی از مراحل سرویس موتورخانه غرب تهران اسید شویی منبع کویلی و اسید شویی مبدل صفحه ای میباشد که میخواهیم در این مقاله اشاراتی داشته باشیم
در بخش اسید شویی منبع کویلی با اسید دیسکلر انجام میشود منابع کویلی هر چند سال یک بار نیاز به اسید شویی دارند و همچنین مبدل های صفحه ای هر ساله تغریبا نیاز به اسید شویی مبدل صفحه ای نیز دارند

اسید شویی منبع کویلی

اسید شویی منبع کویلی

فاکتورهای مهم در سرعت اسید شویی منبع کویلی: سرعت و یا نرخ اسیدشویی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. مهمترین آنها عبارتند از: نوع اکسید، ضخامت لایه اکسیدی، چسبندگی لایه اکسیدی به سطح، نوع، دما و غلظت محلول اسیدی، اغتشاش و هم زدن محلول اسیدی، زمان نگهداری در محلول اسیدی، وجود بازدارنده های موجود در محلول اسیدی که باعث کندی واکنش می شوند و همه سازه هایی که روی واکنش شیمیایی اسید بر اکسید موجود روی سطح ورق کارآمد باشند. در این میان نقش دما، نوع و غلظت اسید از همه مهمتر و حساس تر می باشد. برای نمونه در اسیدشویی منبع کوئلی بوسیله اسیدسولفوریک با غلظت 15 درصد، در محدوده دمایی 20 تا 100 درجه سانتیگراد دیده شده است که به ازای هر 10 درجه افزایش دمای اسید، نرخ اسید شویی منیع کویلی 2 برابر می شود. به بیان دیگر نرخ اسید شویی در دمای 80 درجه سانتیگراد بیش از 5 برابر بیشتر از نرخ اسیدشویی در دمای اتاق می باشد. این موضوع اهمیت دمای اسیدشویی را نشان می دهد. به همین ترتیب غلظت و نوع اسید کارایی زیادی در نرخ اسید شویی منیع کویلی دارند. دلایل اسید شویی ورقهای بدست آمده از نورد گرم به 2 دلیل ممکن است اسید شویی شوند:
بهبود کیفیت سطحی که بدلیل جدا شدن و تمیز شدن لایه های اکسیدی از روی سطح ورق است. در این صورت ورق از سطح مرغوب تر و شکل ظاهری بهتری بهره مند خواهد شد. این هدف برای آن دسته از ورق هایی است که پس از اسید شویی وارد بازار مصرف می شوند. آماده سازی ورق برای فرایند نورد سرد. معمولا پوسته های اکسیدی روی سطح ورق سخت و ضد سایش می باشند. به همین دلیل اگر ورق ها بدون اسیدشویی و اکسید زدایی نورد سرد شوند، سبب می شود که غلتک های نورد سرد به سرعت ساییده و از تلرانس خارج شوند و روی هم رفته فرایند نورد سرد را با دشواری روبرو می سازد. این دشواری دو چندان خواهد شد، اگر اتصال و یا چسبندگی پوسته های اکسیدی به سطح ورق سست و ضعیف باشد. بنابراین لازم است که سطح ورق، پیش از فرایند نورد سرد، حتما تمیز و تهی از اکسید باشد.

اسید شویی مبدل صفحه ای

اسید شویی مبدل صفحه ای

مزایای اسید شویی مبدل صفحه ای با اسید کلریدریک در گذشته از اسیدسولفوریک به عنوان ماده اصلی اسیدشویی استفاده می شد. ولی امروزه بیشتر تولید کنندگان فولاد برای فرایند اسید شویی مبدل صفحه ای از اسید کلریدریک استفاده می کنند. دلیل این امر مزایای مختلفی است که اسید کلریدریک نسبت به اسید سولفوریک از خود نشان داده است. اول و مهمتر از همه جنبه اقتصادی کار است. زیرا قیمت اسید کلریدریک بسیار کمتر از اسید سولفوریک است. دلایل دیگری که استفاده از اسید کلریدریک را توجیه می کنند عبارتند از:

در شرایط غلظت و دمای یکسان، نرخ اسیدشویی با اسید کلریدریک 2.5 تا 3.5 برابر بیشتر از نرخ اسیدشویی با اسیدسولفوریک است.

اسید کلریدریک اکسید بیشتری را در خود حل می کند، در نتیجه سطح را تمیزتر می کند.

استفاده از اسید کلریدریک سبب می شود که در تانک های اسید شویی از اسید کمتری استفاده شود.

حمله و کارایی اسید کلریدریک به خود فولاد بعنوان فلز پایه، کمتر خواهد بوده در نتیجه از هدر رفتن فلز جلوگیری می شود.

دمای کاری برای اسید کلریدریک کمتر از اسید سولفوریک است. دمای بهینه کاری برای اسید کلریدریک 70 تا 80 درجه سانتیگراد است، حال آنکه این دما برای اسید سولفوریک 100 تا 105 درجه سانتیگراد می باشد.

بزرگترین عیب اسیدکلریدریک نسبت به اسید سولفوریک، فرار بودن بیشتر آن است. بنابراین تانک های اسیدشویی در بردارنده اسید کلریدریک، می بایست به خوبی آب بندی شوند تا از گریز اسید جلوگیری شود. عملیات اسیدشویی پیوسته، معمولا بوسیله 3 تا 5 تانک در بردارنده اسید با غلظت های متفاوت انجام می پذیرد. طول تانک ها نزدیک به 2 تا 2.5 متر می باشند و پشت سر هم قرار می گیرند.

به شما پیشنهاد میکنیم مقاله تعمیر پکیج شوفاژ دیواری را هم مطالعه کنید

اسید شویی موتورخانه:

 • اسید شویی موتورخانه

  پس از اسید شویی موتورخانه، برای جلوگیری از اکسید شدن سطح ورق در تماس با هوا هنگام نگهداری در انبار، لازم است که ورق پیش از کلاف شدن، بگونه ای بهینه روغنکاری شده و سطح آن بوسیله یک لایه نازک از روغن معدنی پوشیده شود و سپس کلاف شود. فرایندهای صافکاری، موج گیری و لبه بری از دیگر عملیات هایی هستند که در صورت نیاز روی ورق می بایست انجام پذیرد.

اسید شویی منبع کویلی

 • اسید شوئی منبع کوئلی

  طراحی سایز لوله کویل های مسی بر اساس فشار و نوع سیال ورودی به آن است. در برخی موارد عدم رعایت این مسئله و در نظر نگرفتن استاندارد های لازم جهت ساخت و انتخاب لوله مسی باعث ایجاد این طیف مسائل در دراز مدت می‌شود.

  برای اسیدشوئی منبع کویلی دقت لازم را باید داشت تا لوله های مسی اسیب نبیند و کاملا تمیز و دور از جرم گرفتگی باشد

به شما پیشنهاد میکنیم مقاله بازدید پمپ آب خانگی را هم مطالعه کنید


منابع کویل دار به طور معمول توسط سرویس کار موتورخانه هر چند وقت یک بار به اسید شویی نیاز دارند؟

 • اسید شویی منابع کویلی

  با توجه به سختی آب مصرفی منطقه و میزان نمک و شوری آن، این موضوع را بررسی میکند. به طور مثال در شهر تهران دوره ی اسید شویی منابع کویل دار بین یک تا یک سال و نیم است این در حالیست که در منطقه ای مثل شورآباد قم طبیعتا این زمان کاهش یافته و به شش ماه تقلیل پیدا می‌کند

به شما پیشنهاد میکنیم مقاله اسید شویی کاسه استخر و جکوزی را هم مطالعه کنید

اسید شویی منابع و مخازن کویل دار

 • اسید شویی منابع و مخازن کویل دار

  منبع کویل دار که نوعی آبگرمکن غیر مستقیم است ، در واقع یک مبدل پوسته و لوله می‌باشد. در داخل لوله ها بخار یا آب داغ تهیه شده در دیگ چدنی و یا فولادی جریان می‌یابد و آب محیط بر لوله ها را گرم می‌کند. راندمان حرارتی منابع دو جداره حدودا 95 درصد است. منبع کویل‌دار، دارای پارامترهای ابعادی از قبیل حجم مخزن و سطح حرارتی کویل است. کویل‌های مسی که در منبع کویل دار قرار می‌گیرند، با سفارش مشتری می‌تواند در ضخامت‌های مختلفی ساخته شود. به دلیل خراب شدن کویل‌های مسی، و سالم ماندن مخزن به مدت طولانی، منبع کویل دار آب گرم کمتر نیاز به تعویض و تعمیر دارد و بیشتر به اسیدشویی و تعمیر و یا تعویض کویل آن نیاز دارد.

 • رعایت مسائل ایمنی جهت اسید شویی منبع کویلی
 • استفاده از تجهیزات ايمني مناسب (دستكش، عينك، ماسك تنفسي، چكمه و ... ) برای سرویسکاران در زمان انجام پروژه الزامی است.
 • بعد از اتمام اسيدشويي، آبكشي (فلاشينگ) نباید فراموش شود. این کار باعث پاک شدن مسيرها از هر گونه مواد شيميايي می شود. باقي ماندن اين مواد شدیدا خورنده، آسيب ديدن تجهيزات موتورخانه را بدنبال دارد..

منابع کویلی چند مدل میباشد؟

در کل به دو دسته تقسیم میشوند:
1: منبع کویلی خوابیده
2: منبع کویلی ایستاده
از لحاظ کارکرد تفاوتی باهم ندارند اما در بعضی مواقع اسید شویی منابع خوابیده یه مقدار دستگیر تر و مشکل تر میباشد.